:: Jak otrsat dioráma :: (08.11.2008)

:: Jak otrsat dioráma :: (08.11.2008)
Máte moře času? Máte hodně trpělivosti? Máte chuť do práce? Máte pevnou ruku a cit oku? Chcete si postavit něco pěkného? Pokud máte kladné odpovědi na předchozí otázky, jste připraveni na trsání. Ne nezbláznil jsem se, chřipka mi neomámila mozek. Je mám radost, že jsem si našel dva dny času na moji oblíbenou práci. Trsání je sázení drnů, trsů, pokládání foliáží a podobné práce. Nezval jsem vás tedy na kurzy tance :)

Před týdnem mnozí z vás viděli toto malé dioráma v atelieru při workshopu o patině. Tuto "šikmou" dvojkolejku potřebuji pro focení modelů.


Původně jsem chtěl ponechat koleje pouze mezi "loukami" bez dalších porostů. Díky tomu, že toto dioráma bude vlastně reprezentovat naše (a nejen naše) modely navenek, tak jsem se rozhodl zapracovat na maximálně realistickém vzhledu při použití všech věcí (foliáže, barvy, stromy, doplňky apod.), které jsou běžně dostupné, tzn. nic není vyrobeno svépomocí.

Pro ty, kteří neoplývají trpělivostí mám jedu radu. Udělejte si na podobný pracovní postup opravdu čas, protože vás čeká opravdová "piplačka" a nemělo by se stát, že dobře začnete a nakonec něco ošulíte kvůli tomu, že už vás práce nebaví. Ideální je celý víkend někde v klídku za bukem :)


Diorámátko už je hotové a pracovní postupy si schovávám jako trumfy pro další články a další dvě nedokončená diorámata. Už celkový pohled ukáže rozdíly mezi oběma fotografiemi.


Něco už jsem popisoval u diorámatu se zbrojením. Zde opět použijeme foliáže ve dvou vrstvách.


Vlevo nahoře je velmi podařená foliáž polosuchého porostu od Model Scene (s použitím skutečné hlíny). Ideálně se hodí do světlých lesů, zde pod pár borovic. Moje doporučení pro výrobce: v současné nabídce je tato foliáž s minimem hnědých míst s hlínou - pokud by hlíny bylo cca o 30% více, tak jako u dodaného vzorku, tak mají ti, co modelují podklad do lesa mnohem lepší materiál.


Ti lesníci opět o ty ploty nepečují. Tady už se jeden pomalu rozpadá a zarůstá plevelem. Druhá vrstva na podkladu je Naturex a borůvčí od Poláka.


Do podkladové foliáže je zasazeno kapradí (dobarveno zelenou olejovkou) a velké množství trsů (až ke kolejím) z foliáží Polák a MSC.


Opět detail lesa. Troufnu si říct, že podobného výsledku nedosáhnete s materiály žádných světových výrobců. Zlaté české ruce. Podklad MSC, druhá vrstva borůvčí a červené květy Polák. Mezi tím opět trsy a drny. Stromy Model Scene. Hlavně borovice jsou super.


Lopuchy a jelení jazyk MSC ve foliáži od Poláka. Rostliny je opět nutné probarvit zelenou olejovkou. Důležité je zapustit je do podkladu a vhodně naformovat.


Nedávná vichřice i zde zanechala svoje stopy. Smrky jsou MSC. Zlomený je ze standardního sortimentu. Koruně na zemi jsem spodní větve kompletně ostříhal a strom je silně zatlačen do foliáže. Výsledek je supr.


Další hliněná foliáž MSC, tentokrát se zelenými trsy. Ve druhé vrstvě se v ostrůvcích modrá borůvčí a naturex.


Tady už jsem "trsal" o stošest. Trsů jsou desítky a desítky.


Průhled pod borovicemi k plotu. Borůvčí je opravdu realistické a Polák má jedničku. Hlavně žádné velké plochy, jen ostrůvky.


To samé z druhé strany. Nepřežeňte to, méně znamená více.


A do třetice. všimněte si trsů zasazených do podkladu i zde v lese.


50 trsů na 20cm trati. Práce pro trpělivé. Výsledek ale stojí za tu námahu.


Pohled ke smrkovému lesu. Vpravo je foliáž od Poláka, kterou jsem obdržel jako vzorek. Mezi trsy je nasypán jemný štěrk.


O kus dále jsou opět lopuchy a kapradí.


Celkový pohled pod borovice. Už se nechci opakovat, ale prostě to nemá chybu. Opakuji, že jsou to jen tři materiály :)


A z druhé strany pod smrky už vidět tolik není.


Danovy (MSC) smrky jsou perfektní a vyniknou hlavně ve skupinách a blízko u sebe.


Kapradí MSC je důležité po zalepení natvarovat a barevně natónovat. Trs jsem položil do kapky lepidla a střed jsem zatlačil skrz foliáž. Listy se postavily. Do středu jsem zalepil volný list nebo trs trávy.


Stejný postup i u lopuchů a jeleního jazyka.


A přímo ukázkové kapradí. Nedávno nemyslitélná záležitost, dnes už realita. Všimněte si trsu trávy ve středu. Říkám si, kdyby se tam někdo koukal :)


Konec posunu a trsy mezi kolejemi.


I javorové listí (MSC) sem padá ze stromu, který je mimo modul.


Plot je opět napuštěný olejovou barvou. Trsy trávy jsou vytaženy skrz díry v plotu ven.


Už jen houby chybí :)


A houbaři taky.


Přechod štěrk - tráva musí být pozvolný a decentní. Žádné rovné přechody podle pravítka.


Ach jo. Už zase ten les.


Vhodně natrhaný Naturex dělá divy. A nejen na stromech.


Hradba keřů kolem trati jako ve skutečnosti. Hodně práce, ale důležitý detail. V přední části keře nejsou kvůli focení.


Trsy nesmí zasahovat do průjezdného profilu.


Pár trsů je mezi pražci.


Keře nad 2cm už mají kostru. Nižší jsou načechrané pinzetou.


Trsy, trsy, trsy..........


Trsy, trsy, trsy..........


Tady už je dioráma na svém místě. Tady budu fotit modely pro eshop i pro recenze. Společně s pozadím super kompozice.


Hlavně vynikne hloubka prostoru.


Návěstidlo má opět filtr tvořený olejovou barvou.


Borovice Model Scene - mlask, eňo ňuňo, super :)


Břizy Model Scene - jako polotovar super. U každé je potřeba silně zapracovat na úpravě listové foliáže a tvarování kostry. Známka 3 mínus.


Les při západu slunce.


Hektůrek vjíždí do stanice. Patinovaný model patří na podobně upravené kolejiště. Patiny je jen tak akorát.


Zkuste spočítat trsy kolem kolejí.


Trsy se musí také zapustit do podkladu. Trs vezmete do pinzety, naneste lepidlo a zapíchněte jej do podkladu.


Padlý strom by chtěl možná trochu rezavého jehličí.


Asi takto budou prezentovány modely.


Nebo takto?

Tak a je to. Mravenčí práce je za námi. Doufám, že pro vás předchozí řádky a fotky budou inspirací. Ja osobně takto budu pracovat na všech dílech kolejiště. Brzy přenesu modul s depem na prodejnu a výsledek bude doufam podobný. Možná udělám prezentační akci, kdy budu jen pracovat a návštěvníci budou jen pozorovat. Co vy na to?

Ahoj u dalšího "trsání".
 

Odeslat článek známému   Vytisknout