:: Kolejiště v atelieru (24.část) - software RailCo 5.8 :: (07.03.2009)

:: Kolejiště v atelieru (24.část) - software RailCo 5.8 :: (07.03.2009)
Po více než roce se vracím ke stavbě modulů. Teď propojím první dva moduly (depo a zhlaví) dohromady a na řadě je dokončení krajiny, patiny a hlavně propojení s počítačem a následné ovládání pomocí softwaru RailCo verze 5.8. Dnes vám ukážu první fázi práce se softwarem, propojení s USB rozhraním a kreslení kolejového plánu.

Od posledního dílu z roku 2007 se toho hodně změnilo. Po přestěhování do nové prodejny se změní i schéma připravované stanice. Z původního návrhu zbyly tři levé moduly (depo, zhlaví a další navazující modul).

Předem připomínám, že veškeré komponenty k digitálnímu ovládání kolejiště již mám nainstalované a můžete si o tom přečíst v předchozích dílech a v dalších dílech vám také přinesu další bloková schémata DCC zapojení pro lepší orientaci.

Takže RailCo je nainstalované (www.freiwald.com). Pro první pokusy jsem si stáhl demo a následně jsem přikoupil plnou verzi. Po zaplacení částky převodem v EUR na účet mi byl mailem poslán aktivační klíč ke zprovoznění plné verze. Spustíme tedy software a první co musíme udělat je připojení na náš DCC systém. Já využívám centrálu Lenz a PC rozraní LI USB. Při instalaci rozhraní je nutné postupovat takto: vložte disk s ovladači (přiložený k rozhraní) do CD mechaniky a spusťte instalaci. Pozor samotné rozhraní nezapojujte do USB portu dokud nebudete při instalaci požádáni. Pokud do uděláte opačně, tak systém nepracuje korektně a utilita si USB port nenajde. Alespoň mě se to tak stalo.


V menu Railroad klikněte na Setup Digital Systems...


V následujícím okně vyberte váš DCC systém (software podporuje 40 dcc systémů), v tomto případě Lenz Digital Plus/USB. Klikněte na Change... a vyberte USB port. V této nabídce může být i USB2 či USB3. Záleží do kterého USB rozhraní si systém připojíte. Já mam na notebooku 4 porty. Klikněte na OK a vše uložte.


Nyní ve stejné menu Railroad klikněte na Connect. Pokud je vše ok, tak se v okně softwaru vpravo dole rozsvítí zelená kontrolka Online. Teď jsme připraveni k dalším krokům.


Nyní si nakreslíme kolejové schéma. Veškeré komponenty najdeme v menu Tools (výhybky, návěstidla, točny, tlačítka, přepínače a další). Jak jsem psal, tak prozatím budu pracovat na prvních dvou modulech a schéma vypadá tak jako na obrázku.


Prvními aktivní prvky schématu jsou výhybky. V editačním módu klikněte na ikonu výhybky a zobrazí se vám vlastnosti tohoto komponentu. V záložce General si výhybku pojmenujte (D2). To je důležité při další práci, kdy toto pojmenování slouží k jasné identifikaci výhybky. O tom budeme psát dále. V této záložce si můžete k výhybce také přiřadit rychlou klávesu tzv. Hot Key.


Následuje záložka Connection. Vyberte DCC systém (nabízí se automaticky) a hlavně vyberte adresu výhybky naprogramovanou v dekodéru příslušenství. V položce Switch Time můžeme zadat délku sepnutí v milisekundách. Já používám přestavníky PECO a impulz dávám co nejkratší s důvodu ochrany dekodéru, protože přestavníky PECO mají poměrně vysoký odběr (3A). V Output Configuration si zvolte směr přehození výhybky, tak aby odpovídal skutečnosti. Teď můžete otestovat chod výhybky kliknutím na symbol TEST.


Záložku Condition u výhybek moc nevyužívám. Na řadu přijde až u vlakových cest. Vlevo u elementů vidíte, jak důležité je správné pojmenování výhybek. Jsou jasně definovatelné.


Vrátíme se do kolejového schématu a ke kolejím a výhybkám si přiřaďte popisky (viz. menu Tool) kvůli lepší orientaci. Alespoň do té doby než si zvyknete na ovládaní.

Rozpis výhybek, adresy a použité komponenty:

Název (viz. vlastnosti) Adresa Připojení
D1 - depo 2 Lenz LS100 - na modulu 1
D2 - depo 3 Lenz LS100 - na modulu 1
D3 - depo 63 ??? prozatím nezapojeno
D4 - depo 17 Lenz LS150 - na modulu 2
D5 - depo 19 Lenz LS150 - na modulu 2
D6 -depo 18 Lenz LS150 - na modulu 2
1 - stanice 1 Lenz LS100 - na modulu 1
2a/2b - stanice 4/5 Lenz LS100 - na modulu 1
3 - stanice 16 Lenz LS150 - na modulu 2
4a/4b - stanice 10/11 Lenz LS150 - na modulu 2
5 - stanice 9 Lenz LS150 - na modulu 2
6a/6b - stanice 12/13 Lenz LS150 - na modulu 2
7 - stanice 14 Lenz LS150 - na modulu 2
8 - stanice 15 Lenz LS150 - na modulu 2

Vidíte, že pro ovládání angličanů je nutné počítat s dvěma adresami (dva přestavníky). V této fázi je nutné otestovat všechny výhybky a sladit jejich signalizaci na obrazovce se skutečností.

To je pro dnešek vše a příště budu pokračovat instalací návěstidel.
 

Odeslat článek známému   Vytisknout