:: Parní lokomotiva řady 423.040 ČSD a její ozvučení :: (10.04.2011)

V článku nebudu model recenzovat, ale popíšu jen jeho ozvučení. Obrázek o provedení, věrnosti a kvalitě si udělejte sami podle přiložených fotografií.
Model je dodáván v papírové krabici.
Uvnitř je molitanové lůžko ve kterém je model uložen.
Pro rozborku modelu je potřeba sejmout oba běhouny. Na předním běhounu vyšroubujte dva šroubky a na zadním jeden. Na zadním běhounu je potřeba nejprve vyjmout spřáhlo.
Pod oběma běhouny jsou šrouby a po jejich vyšroubování lze opatrně vyjmout podvozek.
Pojezd je třeba vyjmout velmi opatrně aly nedošlo k utržení tenkých vodičů od konektorů, které DPS a čelní osvětlení. Konektory vyjměte a pojezd je volný. Polarita je na konektorech označena červenou barvou.
Pojezd si prozatím dejte stranou a budeme se věnovat "karoserii". Pro vaši představu, vše co vidíte na fotografiích je vyrobeno z kovu, žádné plastové díly. Dílenské zpracování je super, vše zapadá tam kam má. Při vývoji modelu ve firmě určitě přemýšleli, že do modelu se bude potřeba občas podívat. Rozhraní DCC je vlevo u setrvačníku.
Abychom mohli vyjmout podlahu kabiny a přepážku, tak je třeba odlepit dva díly armatur pod kabinou. Tyto díly jsou jako jediné přilepeny. Na tuto skutečnost je také upozorněno v návodu dodaného k modelu.
V podlaze vyšroubujte šroub a opartně vyjměte podlahu.
Tady je interier vyjmutý a tímto je model připraven na instalaci dekodéru a reproduktoru.
Pro ozvučení modelu jsem vybral dekodér ZIMO MX646F a reproduktor s průměrem 20mm/4ohmy. U dekodéru je nejprve potřeba odstranit 6-ti pinové DCC rozhraní a nakradit jej 8-mi pinovým. Vodiče letujte tak jak je to na fotografii. Pokud by byly přiletovány kolmo nahoru, tak by při finální montáži nedosedla karosérie na pojezd.
Reproduktor přilepte oboustrannou lepenkou do střechy kabiny. Zůstane 100% průhled kabinou. Dekodér zasuňte do kotle až na doraz a volné místo vyplňte třeba kouskem molitanu aby dekodér při montáži nevypadl ven.
Nyní se můžeme pustit do zpětné montáže. Není třeba žádné úpravy modelu, přípravy pro vedení vodičů apod. Přišroubujte tedy zpět interier.
Pohled do kabiny ukazuje umístění reproduktoru. Kabely k reproduktoru je v této fázi potřeba lehce zasunout zpět do kabiny a zespodu fixovat lepenkou. Kabel je tak umístěn v rohu kabiny za rohovým sloupkem a není vůbec vidět. Viz. fotografie na konci článku.
Zbytek kabelu je fixován černou páskou a můžeme přistoupit k připojení pojezdu. DCC rozhraní připojte k DPS, připojte konektory osvětlení, zpět přilepte armatury a pojezd může na své místo. Po jeho přišroubování pinzetou upravte zespodu přívodní vodiče k dekodéru tak aby byly komplet schovány v karoserii a také aby nepřekážely pohybu setrvačníku na motoru.
Tímto je ozvučení hotové. Zvuk pro tento model samozřejmě není k dispozici. Ponechal jsem tovární zvuk parní lokomotivy, který překvapivě vyhovuje pro tento model a to včetně píšťaly. Práci rozhodně nedoporučuji těm, kteří nemají s digitalizováním zkušenosti.
Na závěr je tu pár finálních fotografií s již instalovaným dekodérem a reproduktorem.
Vpravo nahoře je vidět reproduktor ve stropu kabiny.
Opět reproduktor v kabině.
Tak to je pro dnešek vše a brzy se těšte na další věcičky.